Warsztaty rakietowe i programowania, tajemnice drukarek 3D, czyli sobota w BPN-T

BPN-T

W sobotę, 23 maja, w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się Piknik Naukowy. Wzięło w nim udział ok. 120 osób. Na uczestników czekały warsztaty z programowania i warsztaty rakietowe, jak też zajęcia pn. TAJEMNICE DRUKAREK 3D. Wszystko to w ramach XIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego BPN-T jest współorganizatorem.

Podczas warsztatów z programowania uczestnicy generowali bryły geometryczne przy pomocy programowania w języku Ruby i programu SketchUp. Można było poznać podstawy tworzenia obiektów 3D i algorytmów rekursywnych. Zajęcia poprowadzili specjaliści z firmy DeltaCodes - Lokatora Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Z kolei podczas warsztatów rakietowych dzieci pod okiem dorosłych oraz młodzież budowali proste modele rakiet. Każdy mógł skonstruować swoją własną kartonową rakietę wyposażoną w silnik, a następnie wystrzelić ją ku niebu. A wszystko to pod okiem instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Natomiast tego, czy można wydrukować samochód, zabawkę lub jedzenie, dowiedzieli się   uczestnicy spotkania "Tajemnice drukarek 3D". Mogli usłyszeć o tym czym jest druk 3D, jak powstaje oraz jak zrewolucjonizował on nasze życie.

Zajęcia odbyły się się w jednym z laboratoriów BPN-T -  Prototypowni 3D, gdzie można było na własne oczy zobaczyć drukarki 3D, umożliwiające drukowanie modeli z wytrzymałego tworzywa termoplastycznego - ABS, materiałów żywicznych oraz metalu. Ale też laserowy skaner 3D, który umożliwia skanowanie w każdym miejscu przedmiotów o najróżniejszych gabarytach. Zajęcia popowadzili specjaliści z firmy ChM Sp z o.o. - Lokatora Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji zakładce: Galeria.

BPN-T, 25.05.2015 r.