XIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpoczęty

„Światło wita nas w chwili narodzin, wydaje się czymś oczywistym, a przez to nie zastanawiamy się, czy właściwie z tego daru korzystamy” - powiedział prof. Jan Dorosz, prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej podczas Inauguracji XIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Uroczystość odbyła się 19 maja, w samo południe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Miejsce to nieprzypadkowe – głównym koordynatorem tegorocznej edycji PFNiS jest właśnie nasza uczelnia. Festiwal organizuje 11 szkół wyższych, które swoje siedziby ma w stolicy Podlasia, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny i  – po raz pierwszy – Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży.

Profesor Jan Dorosz przypomniał, że 20 grudnia 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2015 Rokiem światła i technologii wykorzystujących światło.  Dlatego tegoroczny Festiwal przebiega pod hasłem „Świet(l)na inspiracja”. Taką inspiracją do poznawania tajników nauki mogą być prezentacje i wykłady, spotkania i  dyskusje, koncerty i wystawy – wszystko, co przygotowali pracownicy i studenci; w sumie ponad 430 różnego typu imprez.
„Uczelnie w sposób przystępny i ciekawy zaprezentują badania naukowe i swoje osiągnięcia w dziedzinach nauk humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych i medycznych, a zarazem codzienne życie środowiska akademickiego województwa podlaskiego” napisał w liście skierowanym do uczestników Festiwalu prof. Jacek Nikliński, Przewodniczący Kolegium Środowiskowego Rektorów Uczelni Wyższych w Białymstoku. O tym, że festiwal to swoista fiesta i radość mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Nawiązał do zakończonych w sobotę Juwenaliów i podkreślił, że studiująca na białostockich uczelniach młodzież nie tylko umie się dobrze bawić, lecz potrafi zintegrować się ze społeczeństwem.
Uroczystość nie mogłaby się odbyć  bez wykładu. Ten zaszczyt przypadł dr. hab. inż. Maciejowi Zajkowskiemu  z Wydziału Elektrycznego.  Mówił on o inspiracji światłem: „Bez ciemności trudno mówić o świetle, bo wtedy dopiero pojawia się kontrast”. Wykład – jak przystało na inaugurację festiwalu mającego w swojej nazwie naukę i sztukę – był bogaty w odniesienia zarówno do nauk technicznych i ścisłych, jak i do humanistyki, muzyki czy malarstwa.
Uroczystość uświetnił swoim występem Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej. Chórzyści z towarzyszeniem zespołu w składzie Marek Raczkowski – klawisze,  Gabriel Tomczuk – kontrabas, Maciej Dziemski – perkusja, zachwycili publiczność „Małą mszą jazzową” Boba Chilcotta.
A tuż przy auli, na holu Wydziału Elektrycznego, można było zobaczyć wystawę fotografii pt. Energia z natury.  Autorem zdjęć jest pracownik Wydziału informatyki dr inż. Paweł Tadejko. (Obecnie wystawę można oglądać w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia).

Patronatem XIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydenci Białegostoku i Łomży.  Patronat medialny nad Festiwalem sprawują TVP Białystok, Radio Białystok, Radio Akadera, Radio Nadzieja, Kurier Poranny, Portale BialystokOnline, Wrota Podlasia, Łomżyńskie 24oraz PlatonTV Białystok.

19.05.2015 r.